В рамках проєкту “Вільні медіаможливості” ГО “Вільні медіа Закарпаття” спільно із партнерськими організаціями Фонд Андрія Півня, Центром кар’єрного розвитку та профорієнтації “Центр кар’єри УжНУ”, Закарпатської обласної організації “Національної спілки журналістів України” та Агенцією регіонального розвитку “Закарпаття” була проведена друга хвиля дослідження щодо проблем та перспектив професійної адаптації внутрішньо переміщених українців на території Закарпаття
Так, серед інших викликів, з якими наразі стикаються внутрішньо переміщені спеціалісти, психоемоційні фактори, зміна структури формату життя, сприйняття часу, а також, рівень винагороди за роботу. І хоча на думку спеціалістів, сам адаптаційний процес у багатьох випадках залежить від персональних адаптаційних якостей людини, фактори впливу зовнішнього середовища мають бути враховані при розробці стратегії професійної інтеграції ВПО до місцевих громад.
Аналізуючи можливості ефективної адаптації, на думку експертів, всі структури, інституції, які можуть бути дотичними до процесу адаптації та інтеграції ВПО у місцеві громади, та, власне, суб’єкти мають працювати спільно. Серед умов дієвої адаптації були визначені наступні:
- постійна комунікація та взаємодія на всіх рівнях;
- аналіз трендів, змін в галузевих сферах;
- пошук та підбір можливостей;
- активна соціальна включеність до життя в громаді.
Особливу увагу в дослідженні було приділено питанням професійної переорієнтації та підвищення кваліфікації. Так, аналізуючи вимогу часу з точки зору переорієнтації та підвищення кваліфікації, слід врахувати такі:
- самоосвіта, самостійні навички роботи;
- вміння працювати з технологіями, використання технологій в роботі;
- володіння мовами (державною та іноземними – це специфіка регіонального ринку праці).
Вивчаючи питання створення нових робочих місць, на думку експертів, доцільно розглянути наступні варіанти:
- нові робочі місця, створені внаслідок релокації бізнесу;
- самозайнятість (власний бізнес);
- створення нових робочих місць в сільській місцевості.
Аналізуючи питання професійної інтеграції релокованих медійників, слід зауважити, що для медійного ринку Закарпатського регіону властиві такі особливості, як висока конкурентність, невідповідність загальних тенденцій та особливостей роботи баченню та очікуванням релокованих спеціалістів, наявність специфіки регіону та умовно невсикоа мозаїчність ринку медійних послуг.
Враховуючи виклики, які стоять перед релокованими медійниками сьогодні, найбільш пріоритетними сферами для застосування своїх вмінь та навичок, на думку експертів, є наступні:
- сфера СММ, реклами, брендингу, просування продуктів – супровід бізнесу в онлайн;
- блогерство;
- проєктна діяльність в рамках грантів;
- профільна (тематична) журналістика;
- ютуб, інші соціальні медіа;
- віддалена робота, а саме створення продукту для національного ринку медійних послуг;
- створення тривалого продукту під замовлення.
Довідково: друга хвиля дослідження щодо проблем професійної інтеграції та адаптації ВПО була проведена ГО “Вільні медіа Закарпаття” в партнерстві із БО “Фонд Андрія Півня”, Центром кар’єрного розвитку та профорієнтації “Центр кар’єри УжНУ”, Закарпатської обласної організації “Національної спілки журналістів України” та Агенцією регіонального розвитку “Закарпаття” в рамках проєкту “Вільні медіаможливості”, що реалізується у межах програми «Стійкість», що впроваджується Чорноморським фондом регіонального співробітництва у партнерстві з ERIM та фінансується Європейським Союзом. В рамках дослідження було проведено ряд глибинних інтерв’ю з представниками експертного середовища. Серед опитаних – представники бізнесу, місцевої влади, центру зайнятості, наукового середовища, журналістики, громадського сектору. Загальна кількість експертних інтерв’ю – 7.
Строки проведення дослідження: вересень – жовтень 2023 року.
Детальніше із результатами дослідження можна ознайомитись тут.
Залишити відгук