Письменниця, дослідниця медіапростору, засновниця ініціативи з інфогігієни “Як не стати овочем” Оксана Мороз розповіла про те, як навчитися інфогігієні, коли почати вчити дітей, а також пастки, які нас чекають на шляху до інформаційної гігієни
Пройшов місяць з того часу, як Оксана Мороз спільно з психологинею Катериною Гольцберг провели в Ужгороді тренінг про інформаційну гігієну сім’ї. Після тривалої дискусії та великої кількості отриманих знань, відвідувачі тренінгу почали свій шлях до інфогігієни.
В інтерв’ю Оксана Мороз розкрила нові та актуальні питання щодо інформаційної гігієни для українців у період війни.
Інформаційній гігієні тільки зараз ми починаємо навчатися. З чого починати дорослим вчити інфогігієну?
- Відписатися від анонімних джерел.
Їх ідентифікувати дуже просто: заходите в опис джерела, якщо з цього опису ви не можете ідентифікувати людину чи організацію, які відповідають за те, що там публікується, тоді це анонімне джерело. Анонімні джерела створюються для дезінформування. Це аксіома, вийнятків немає. - Не йти в російські джерела.
Не важливо які – ліберальні чи інші.Особливо зараз, під час активної фази війни. Людям здається, що вони знають краще, що там відбувається на росії іт.д. з їхніх джерел. Вони так само є інструментом російської пропаганди. Просто вони працюють з аудиторією, яка сумнівається, ненавидить путіна і так далі.Тобто у цих джерелах не буде стандартних російських наративів. - Виграти битву за перше джерело.
Коли формується наша думка, вкрай важливе перше джерело, звідки ми дізналися інформацію. Згідно досліджень, першоджерело лягає в основу нашої першої думки і переконати нас у зворотньому вже важко. Тому, якщо ця інформація була фейковою, то у правді нас не переконаєш. Для цього є список білих медіа, який створює інститут масової інформації. Якщо ви споживаєте інформацію з цих джерел, то ймовірність, що вона буде некоректною суттєво менша.
З якого віку батькам починати дітей вчити інфоргігієні і з чого починати?
Немає віку, є наявність гаджету. Як тільки ви даєте дитині гаджет – це момент, коли вже треба навчати інфогігієні.
Пастки, які нас чекають на шляху до інфогігієни?
Є одна – це те, що ми в більшості переконані, що ми володіємо інфогігієною. Є статистика, яка вказує, що 60-70% українців переконані, що вони вміють розрізняти правду від брехні. А насправді вміють це робити 3-11%.
Залишити відгук