Профілактика раку молочної залози: поради від лікарки Рімми Конар

Рак молочної залози є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок. Лікарка мамолог-онколог Рімма Конар розповіла, як профілактика та правильне розуміння ризиків можуть допомогти значно знизити ймовірність розвитку цього захворювання.

Рак молочної залози – хто в групі ризику? Чи є якісь залежності від віку, розміру грудей, тривалості грудного вигодовування?

У першу чергу, в групі ризику знаходяться жінки віком старше 40 років. У цьому віці захворюваність на рак молочної залози є вищою, ніж у молодому віці. У чоловіків також буває рак грудей, але він займає всього  2% серед хворих на рак молочної залози.

Чи впливає лактація? Якщо у жінки вона була відсутня, то це вважається керованим фактором ризику щодо раку грудної залози.

Від розміру молочної залози виникнення раку не залежить.

З якого віку молоді жінки мають починати регулярні обстеження молочних залоз?

З 18 років дівчину вже потрібно привчати до відвідування лікаря-мамолога. Це може бути хоча б раз у два роки, але у подальшому – раз у році.

Як часто проводити самообстеження і яким чином?

Самообстеження проводиться раз у місяць. Жінкам у репродуктивній фазі, коли є місячні, проводиться  на 5-10 день після критичних днів. Жінкам у менопаузі – в один і той календарний день місяця.

Самообстеження можна проводити у стоячому та лежачому положенні. Молочна залоза умовно поділяється на квадрати, починаємо огляд з верхнього зовнішнього кутика і поступово рухаємося з низу до низу і знову вертаємося наверх до внутрішнього верхнього квадрату. Так само є метод спіралі, який побудований по такому ж принципу. Також обов’язково оглядаємо соски – натискаємо на них і маємо пересвідчитися, що немає ніяких виділень, особливо кров’янистих. Обов’язково ще оглядаємо зону лімфовузлів, аби пересвідчитися, що вони не збільшені.

Що робити жінці, яка виявила у себе ущільнення? Алгоритм дій.

Звичайно, записатися на прийом до лікаря. Це може бути, в першу чергу, сімейний лікар, який надаватиме скерування до гінеколога чи на мамографію. Жінка може відразу піти до лікаря онколога-мамолога. Згідно протоколів обстеження додаються інструментальні методи дослідження і так далі.

Чи можуть дезодоранти та антиперспіранти викликати рак молочної залози?

Ні, це хибна думка. На цю тему є багато досліджень і ці засоби не викликають рак молочної залози. Єдиний момент, що існують дослідження, які вказують, що при застосуванні антипреспірантів на основі алюмінію його частинки можуть потрапляти через потові залози всередину і на мамографії вони можуть сприйматися як певні артефакти. Тобто, якщо жінка йде на мамографію, то краще цього дня уникнути використання антипреспірантів.

Чи підвищує ризик рак молочної залози наявність родичів із цим захворюванням?

Є так званий генетичний рак молочної залози і прикладом цього є Анджеліна Джолі, яка не хворіла на рак, але робила аналіз, оскільки її мама мала це захворювання. Аналіз показав високий ризик – біля 80%.  Була виявлена мутація і вона зробила підшкірну мастектомію, а також видалила яєчники. Тобто жінкам, які знаходяться у групі ризику, а рак сім’ї – це достатньо високий фактор ризику, ми рекомендуємо здати аналіз на генетичну мутацію. Є різні типи цих аналізів, різними методами, тому бажано, щоб їх обирав лікар, а не сама жінка.

Чи часто у Вас бувають випадки, коли жінка свідомо хоче зробити профілактику на основі генетичної мутації?

Ні, не часто, але є і такі, що хочуть зробити це навіть за відсутності мутації. По-перше, ми можемо це рекомендувати, але ця операція ще не внесена у протоколи. Тому просто так захотіти і зробити це не можна.

Чи впливають гормональні контрацептиви на ризик розвитку раку молочної залози?

На сьогоднішній день постійно робляться дослідження стосовно гормональної терапії та використання гормональних препаратів. Доведено, що гормональні препарати не викликають рак, а навпаки регулюють гормональний фон і ми лікуємо пацієнтів даними препаратами, регулюємо гінекологічну сферу. Якщо говорити про менопаузальну-гормональну терапію, то тут дослідження розділилися на два табори. Але, коли ми призначаємо жінці гормональну терапію, то зважуємо всі фактори ризику та користі, а також спостерігаємо її.

Яку роль відіграє мамографія, і наскільки вона безпечна?

Мамографія є рентгенівським методом обстеження. Тобто, якщо йде мова про періодичність її проведення, то звісно не  рекомендується  часто її проводити. Однак, на сьогоднішній день існують дослідження, які говорять, що цей метод обстеження має променеве навантаження. Воно є невеликим, для порівняння – це ніби трьохгодинний переліт у літаку. Але ми маємо зважати, коли потрібно та чи є покази на проведення мамографії. Цей метод обстеження є додатковим і його має призначати лікар.

Які методи лікування найбільш ефективні для раку молочної залози?

Методи є різні, тому не можна казати, що є один ефективний. Все залежить від бімолекулярної характеристики пухлини. На сьогоднішній день ми лікуємо не так, як, до прикладу, 30 років тому, коли були одна-дві схеми лікування. Кожна ситуація різна. Коли жінка в менопаузі чи репродуктивного віку – це різні тактики лікування. Також до уваги приймається генетичний аналіз

Наскільки поширені випадки безсимптомного розвитку раку молочної залози?

Симптомом є тільки наявність ущільнення, яке має ознаки злоякісності. Жінка може цього не знати, бо рак не має болю, оскільки біль – це захисна реакція. Часто рак росте до великих утворів, а не болить. Біль може початися тільки тоді, коли він проростає у нерв, або починається метастазування чи розпад пухлини.

У вашій практиці рак молочної залози частіше виявляється випадково під час планових оглядів, чи пацієнтки, як правило, самостійно виявляють ущільнення в грудях і звертаються до вас?

Частіше під час планового візиту. Можливо, тому, що ми більш сфокусовані на профілактиці. Взагалі злоякісна пухлина до 5 мл – це перша стадія раку. Коли ми виявляємо її на цій стадії, то це велика цінність ранньої діагностики, яка зберігає якість життя жінки в подальшому.

З якими міфами у своїй роботі ви найчастіше боретеся?

У мене свідомі пацієнти (ред. сміється). Однак, можу сказати тільки за міф про гормональні препарати. Деякі жінки не хочуть їх приймати, бо переймаються за те, що це може викликати рак. Деякі бояться погладшати через ці препарати, однак це залежить від харчування жінки та способу її життя.

Чи співпрацюєте Ви з психологами, адже деяким жінкам важко сприйняти факт того, що у неї рак?

Я дуже позитивно ставлюся до відвідування психолога і рекомендую це робити. Окрім цього, важлива підтримка близьких людей. У будь-якому випадку я пояснюю пацієнтам, що рак – це термінальна фаза порушення імунітету, тому вже треба працювати над імунітетом, загартовувати стресостійкість.

Що ви порадите жінкам, щоб знизити ризик розвитку цього захворювання? (5 порад від Рімми Конар)

Ми маємо розуміти, що є керовані та некеровані фактори. Якщо говорити про генетику, то це некерований фактор. Виникнення стресу в цьому випадку може ініціювати виникнення раку молочної залози.

  • Я раджу просто знаходити час на себе – один раз у році приходити на консультацію до сімейного лікаря, гінеколога, робити УЗД, мамографію, все по віку, що вам скаже спеціаліст. Ще я раджу вести нормальний спосіб життя і виконувати  ті базові потреби, які нам необхідні.

А саме:

  • нормальний сон;
  • Нормальне харчування;
  • Спорт. Я вважаю, що це базова потреба, бо на сьогоднішній день доведено, що існує біля 9-ти типів раку, в тому числі рак молочної залози, ризики яких зменшуються, якщо жінка займається спортом;
  • Менше  нервувати.

Взагалі наші звички – це 50% того, що впливає на наш організм у плані виникнення чи відсутності захворювання. 20% – це генетика; 10% – це медичне обслуговування; 20% – це зовнішнє середовище.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*