У Німеччині готуються скоротити виплати новим біженцям з України

У Німеччині готуються скоротити виплати новим біженцям з України
Фото: goloskarpat.info

Німеччина готується до масштабних змін у соціальній політиці щодо біженців з України. Новоприбулі українці більше не зможуть розраховувати на рівень допомоги, яку зараз отримують їхні співвітчизники. Замість 563 євро, як це передбачено для безробітних у Німеччині, українці, які прибудуть після цієї дати, отримуватимуть 441 євро — прожитковий мінімум для прохачів притулку.

Про це заявили у Федеральному міністерстві праці та соціальних питань повідомляє DW українською

Міністерство веде підготовку до законодавчого процесу. Мета — якнайшвидше схвалити зміни на засіданні Кабінету міністрів, — заявили у Федеральному міністерстві праці та соціальних питань у відповідь на запит DW.

Уряд Німеччини фактично планує розділити українських біженців на дві категорії:

  • ті, хто прибув до 1 квітня 2025 року, збережуть повний соціальний пакет,
  • новоприбулі — отримуватимуть скорочені виплати, аналогічно до інших іноземних біженців.

Це рішення вже викликало шквал критики як серед правозахисників, так і представників німецьких громад. Їх найбільше турбує бюрократичний хаос, який може виникнути внаслідок “зміни правил гри заднім числом”.

Місцеві громади, які і так відчувають тиск через наплив біженців, не приховують свого роздратування. Як зазначили у Німецькому союзі міст і громад, впровадження змін вимагатиме радикального перегляду співпраці між “Джобцентрами” (відомствами з працевлаштування) та соціальними службами.

Реалізація ‘заднім числом’ потребує значних процедурних змін, що різко збільшить адміністративне навантаження, — йдеться в офіційній відповіді Союзу.

До того ж, окрім виплат, на плечі місцевих адміністрацій ляже:

  • організація житла для новоприбулих;
  • оформлення документів;
  • базове медичне забезпечення — без повноцінного страхування, яке наразі доступне українцям.

Юристи вказують на можливі юридичні суперечки.


Можна поставити під сумнів, чи відповідає зміна статусу заднім числом засадам правової держави, — застерігають у Союзі міст і громад.

Проте адвокат Томас Франц, експерт з соціального права, заспокоює:

Тим, хто отримав рішення про призначення виплат, повертати вже отримані суми не доведеться. Це суперечило б принципу довіри до держави — Vertrauensschutz”.

Тобто, навіть якщо нові закони ухвалять, вони не матимуть зворотної сили для тих, хто вже офіційно отримав підтвердження на виплати.

Попри юридичні запобіжники, відомства можуть свідомо затягувати з ухваленням нових рішень. За словами Франца, оскаржити затримку можна буде не раніше, ніж через пів року з моменту подання заявки.

Поки у Бундестазі навіть не почали розгляд законопроєктів, але вже зараз стає очевидно — майбутнє соціального захисту українців у Німеччині суттєво змінюється. Зміни, зумовлені політичним курсом і внутрішнім тиском на бюджет, неминучі.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*