Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, страховий стаж обчислюється за даними, які містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (персоніфікований облік), повідомляє Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Згідно з Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом про стаж до впровадження персоніфікованого обліку є трудова книжка.
Що робити, якщо трудова книжка відсутня або в ній немає необхідних записів, чи містяться неточні дані? Для підтвердження стажу можна використовувати такі документи:
- Дані персоніфікованого обліку – це основний документ, на який спираються при обчисленні стажу для пенсії.
- Виписки та довідки, що складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) системах підприємств, установ чи організацій.
- Довідки, виписки з наказів – документи, що підтверджують періоди роботи на підприємстві.
- Особові рахунки, відомості на видачу заробітної плати – також можуть бути використані для підтвердження трудового стажу.
- Посвідчення, характеристики, трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання.
- Інші документи, що містять інформацію про періоди роботи.
Якщо ви були фізичною особою-підприємцем (ФОП), то підтвердженням стажу буде документація про сплату страхових внесків (платіжні доручення, квитанції, документи про сплату єдиного податку).
Періоди проходження військової служби підтверджуються військовим квитком, довідками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також довідками архівних установ.
Періоди навчання у закладах освіти підтверджуються дипломами, свідоцтвами, посвідченнями, а також відповідними довідками.
Для підтвердження догляду за дитиною до трирічного віку використовується свідоцтво про народження дитини або, у разі її смерті, свідоцтво про смерть.
У разі відсутності документів про наявний стаж через ліквідацію підприємства або з інших причин, стаж можна встановити на підставі показань не менше двох свідків, які працювали разом із заявником і мають документи, що підтверджують цей період роботи.
Якщо ви зіткнулися з проблемою підтвердження стажу, звертайтесь до Пенсійного фонду України для отримання детальної консультації.
Залишити відгук