ЄС повернув торгові квоти: що чекає на українських аграріїв

ЄС повернув торгові квоти: що чекає на українських аграріїв
Фотоілюстрація

Після двох років повної лібералізації торгівлі, Європейський Союз з 6 червня 2025 року повернув довоєнні квоти для українського експорту.

Про це повідомляє DW українською посилаючись на профільні асоціації та експертів.

Це стосується 40 товарних позицій, серед яких — ключові аграрні продукти. Рішення вже викликало гостре занепокоєння серед експортерів та профільних асоціацій.

За словами першої віцепрем’єрки Юлії Свириденко, мова йде про потенційне зниження експортної виручки на 800 мільйонів доларів.

Це найгірший сценарій. У світі торгівлі остаточний ефект завжди інший. Ми зберігаємо режим вільної торгівлі, просто закінчилась дія додаткової лібералізації з боку ЄС, — пояснила Свириденко.

Половина з 40 позицій зазнає щонайменше часткового обмеження. Наприклад, експорт кукурудзи поки зможе продовжуватись майже без змін. А от цукор — один із головних товарів останніх двох років — отримає справжній удар.

У 2023 році Україна експортувала 500 тисяч тонн цукру, тоді як нова квота — лише 11 тисяч тонн. До великої війни квота становила 20 700 тонн.

Нам важко конкурувати через логістику, а тепер ще й квоти. Проти імпорту українського цукру виступили виробники Франції та Польщі, — коментує голова асоціації «Укрцукор» Яна Кавушевська.

Україна втратила ринки Середньої Азії (Казахстан, Узбекистан, Таджикистан), і саме ЄС залишився єдиним логістично доступним напрямом. Проте навіть сьогодні українським виробникам доводиться переправляти продукцію через Румунію, що здорожує логістику.

Крім того, на європейському ринку український цукор змушений конкурувати не лише з місцевими виробниками, а з дешевим імпортом із Бразилії, Гватемали та Маврикію.

Попри повернення квот, переговори між Києвом і Брюсселем тривають. Європейська комісія, за словами Свириденко, ще торік мала намір оновити угоду про вільну торгівлю та зробити її більш ліберальною. Проте цей процес загальмувався.

Є надія, що для окремих товарів, зокрема цукру, квоти буде переглянуто — можливо, до компромісного рівня між довоєнними та нинішніми обсягами, — зазначає Кавушевська.

Рішення ЄС — серйозний виклик для українських агровиробників, особливо в умовах війни, складної логістики та втрати традиційних ринків. Однак збереження базового режиму вільної торгівлі та переговорна позиція залишають простір для адаптації й компромісів.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*