Яблуневий спас 2022: дата, правила і заборони

Яблучний Спас щорічно відзначається 19 серпня – через 5 днів після того, як християни відзначать Медовий Спас 2022. Одночасно з Яблучним Спасом православні віруючі зустрічають велике церковне свято – Преображення Господнє 2022. Чи можна прибирати в будинку на Яблучний Спас і які ще існують традиції – читайте у статті.

Яблучний Спас 2022 – дата і історія

Згідно з біблійними переказами, одного разу настав день, коли Ісус Христос явив людям свою божественну сутність. Він ступив на гору Фавор і став молитися – через якийсь час його обличчя засяяло яскравим світлом, а одяг став білим, як сніг. Люди, що стояли поруч, почули голос з неба, який закликав слухати Сина Божого. З тих пір в православному календарі з’явилося свято 19 серпня – день Преображення Господнього і Спаса Господа нашого Ісуса Христа.

Саме тому православні в цю дату намагаються долучитися до дивного явища Христа і очистити свою душу, підготувавши його до Божого Слова. У день Яблучного Спаса прийнято їсти плоди нового врожаю – яблука – які віддалено нагадують смак яблук в Едемському саду.

Які прикмети на Яблучний Спас бувають

 • яким буде день на Яблучний Спас, такою буде і осінь. Якщо день ясний, то осінь буде сухою, якщо дощовий – то мокрою;
 • дме сильний вітер – зиму чекати сувору;
 • листя на деревах пожовкло – насуваються холоди;
 • багато шпаків на деревах – до холодного січня.

Що можна робити на Яблучний Спас 2022 – традиції

Згідно з повір’ями, до Яблучного Спаса вживати яблука заборонено – ці плоди вважаються гріховними, так як саме їх з’їла Єва, зірвавши з Древа Пізнання. Зате по настанні свята концепція змінюється – яблука святять в церкві, а потім ставлять на стіл, пригощаючи рідних і близьких. Слов’яни вірять, що якщо 19 серпня загадати бажання і з’їсти яблуко, то задумане обов’язково здійсниться.

Також в цю дату прийнято варити варення і компоти з яблук, пекти пироги та іншу випічку. Для того, щоб частування було не тільки смачним, але і цілющим, під час готування потрібно вимовити змову:

Що загадано, то надумано. Що надумано, то збудеться. Що збудеться, то не минеться.

Після того, як всі страви будуть приготовлені, можна відправитися в сад, щоб зібрати решту урожаю яблук. Тільки ввечері дозволено сідати за стіл і вживати їжу. У давнину люди влаштовували вечірні гуляння і молилися Богу Сонця, прощаючись з ним, так як вірили, що з цього дня світлові дні стають коротшими.

Православні віруючі можуть сьогодні помолитися Ісусу Христу про зцілення від хвороб, про допомогу в справах і про захист від нечистої сили. Також важливо 19 серпня займатися благодійністю – роздавати їжу жебракам, подавати милостиню і нікому не відмовляти в допомозі.

Що не можна робити на Яблучний Спас 2022 – заборони

Згідно з православними канонами, в цю дату категорично заборонено:

 • займатися важкою фізичною працею;
 • пліткувати і лихословити;
 • мити або фарбувати волосся;
 • стригти нігті, паритися в лазні;
 • прибирати або мити підлогу;
 • завдавати кому-небудь шкоди, ображати тварин або людей;
 • проводити магічні ритуали і обряди.

Так як в цей час триває Успенський піст 2022, віруючим слід утриматися від їжі тваринного походження та вживання алкоголю. На честь свята людям дозволяється скуштувати трохи риби, вина і пісної випічки з яблуками.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*