Стало відомо, хто з громадян має право на відстрочку

Фото: Закарпатська обласна рада

Згідно чинного українського законодавства, існує 18 категорій громадян України, котрі мають право на відстрочку від призову до війська

Про це повідомляє видання АгроPRO. 

Категорії визначені у ст. 23 Закону України від 21.10.1993 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон № 3543). Детальніще про кожну з них розповідає адвокат Дар’я Тарасенко.

ПЕРША КАТЕГОРІЯ – заброньовані.

ДРУГА КАТЕГОРІЯ – особи, які мають інвалідність. У цьому випадку немає значення, яка саме група інвалідності у військовозобов’язаного і який висновок щодо його стану здоров’я винесла військово-лікарська комісія (далі – ВЛК). Тобто навіть якщо особу з інвалідністю ІІІ групи ВЛК визнала придатною до військової служби (а таке є цілком можливим, оскільки критерії для визначення інвалідності та придатності різні), така особа не може бути призвана на військову службу без її бажання.

Підтвердні документи: довідка МСЕК, або пенсійне посвідчення особи із записом про інвалідність, або посвідчення особи з інвалідністю, або довідка для отримання пільг особам з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

ТРЕТЯ КАТЕГОРІЯ – особи, визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням ВЛК).

Підтвердні документи: висновок ВЛК.

ЧЕТВЕРТА КАТЕГОРІЯ – жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тут необхідно звернути увагу:

• по-перше, на обмеження віку дітей – 18 років, оскільки навіть якщо родина має статус багатодітної, але старшій з трьох дітей більше 18 років, то права на відстрочку за цією підставою особа не має;

• по-друге, на термін «утримання» – він поширюється на осіб, які саме утримують дітей (а це не завжди біологічні батьки), тобто оплачують їх харчування, одяг, навчання тощо. Багатодітний батько, який розлучений із матір’ю дітей і не сплачує аліменти на них, права на відстрочку не має. І, навпаки, чоловік, який утримує трьох дітей своєї дружини від першого шлюбу, має право на відстрочку від призову.

Підтвердні документи: свідоцтва про народження дітей, свідоцтво про шлюб із матір’ю дітей або документи про сплату аліментів або про проживання дітей з батьком, або інше документальне підтвердження утримання дітей.

П’ЯТА КАТЕГОРІЯ – жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років. Звертаю увагу, що тут йдеться про самостійне виховання. Проживання дитини з батьком не свідчить про те, що батько виховує дитину самостійно. Наприклад, якщо дитина проживає разом із батьком, а мати бачиться з дитиною у вихідні, то такі побачення також вважаються формою участі матері у вихованні дітей. І, відповідно, батько у цьому випадку не може вважатись таким, що виховує дитину самостійно.

Правом на відстрочку за цією підставою можуть скористатись чоловіки, які самостійно виховують дитину після смерті матері або позбавлення її батьківських прав (за умови, що вони не уклали новий шлюб). В інших випадках відстрочка за цією підставою також можлива – але треба документально підтвердити, що мати не бере участі у вихованні дитини.

Підтвердні документи: свідоцтво про народження дитини, документ про смерть матері дітей або позбавлення її батьківських прав або інший документ, який підтверджує самостійне виховання дитини.

Наступні категорії за посиланням.

Ужгород24 раніше повідомляв:

Закарпатців просять допомогти в пошуках зниклої молодої мами

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*