Проєкт закону про мобілізація став одним з найбільш обговорюваних на всіх рівнях: як на державному, експертному, так і громадському. Закон був прийнятий та підписаний президентом України після тривалих дебатів, обговорень, правок та доповнень. За цей час окремі норми стали політичними «страшилками» та пропагандистськими маніпуляціями. Редакція Ужгород24 розбиралась в прийнятих нормах та нововведеннях.
60 днів для уточнення даних
Закон про мобілізацію був опублікований в офіційному парламентському виданні «Голос України», а отже вступить в силу з середини травня. Дата вступу в силу закону є важливою, адже протягом 60 днів з дня набрання чинності закону всі призовники, військовозобов’язані та резервісти мають оновити персональні дані у ТЦК, ЦНАП або електронному кабінеті. Це стосується і тих, хто знаходиться за кордоном – їм також необхідно буде протягом 60 днів оновити дані, зв’язавшись з ТЦК за допомогою телефону, через електронну пошту або зареєструвавши електронний кабінет. Якщо військовозобов’язаний не виконає дану умову, йому не будуть надаватися консульські послуги.
Військовий облік через електронний кабінет
Законом передбачено створення електронного кабінету, в якому громадяни зможуть самі зареєструвати свій профіль у системі призовника, військовозобов’язаного або резервіста. Це дозволить оновлювати всі дані без відвідування військкомату, забезпечуючи зручний та ефективний спосіб управління інформацією. При цьому законотворці запевняють, що повістки за допомогою такого е-кабінету надсилатись не будуть.
Військово-обліковий документ – постійно із собою
У законі також передбачено, що під час мобілізації громадяни України віком 18-60 років повинні мати з собою військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі тощо. А сам процес перевірки документів тепер буде супроводжуватися фото- та відеофіксацією.
«Обмежено придатних» немає
Це означає, що громадяни, які раніше отримали висновок про обмежену придатність, упродовж 9 місяців зобов’язані пройти повторну медичну комісію та отримати новий висновок – придатний чи непридатний до військової служби.
Базова загальновійськова підготовка замість строкової служби
Ця норма буде діяти з 1 вересня 2025 року в Україні. Саме від цієї дати буде впроваджено базову загальновійськову підготовку для громадян віком 18-25 років в усіх вишах. Тривалість цієї підготовки становитиме до п’яти місяців у мирний час і протягом трьох місяців під час воєнного стану. Громадяни, які пройдуть таку підготовку, будуть одразу поставлені на військовий облік у ТЦК відповідно до місця проживання.
Ухилянтам – обмеження в праві користуванням власним авто
Згідно з вимогами ТЦК чоловікам, які не оновлюють свої військово-облікові дані та уникають виклику до ТЦК, може бути обмежено право на керування транспортними засобами. Такі дії можуть застосовуватися до громадянина на вимогу територіальних центів комплектації за рішенням суду. Однак є деякі винятки, зокрема, якщо керування – це джерело доходу людини.
Компенсація для військовослужбовців за програмою еОселя
При укладенні першого контракту військовослужбовці мають можливість отримати компенсацію у розмірі 50% від першого внеску за кредитом у програмі еОселя. Їх звільнять від нарахування штрафів та пені за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності.
Зміни для тих, хто має відстрочку
Відтепер не всі студенти матимуть відстрочку. Документ передбачає, що відстрочку надаватимуть лише тим, хто здобуває освіту за денною, або дуальною формою, а рівень освіти має бути вищим за здобутий раніше. Тобто ті, хто пішов на другу чи третю освіту, відстрочки не матимуть. Залишається відстрочка для докторантів і тих, кого зарахували до інтернатури.
Також відстрочку не матимуть працівники підприємств, установ та організацій Міністерства оборони.
Хто не підлягає мобілізації?
- ті, хто був у полоні та звільнився зі служби у запас – вони зможуть приєднатися до ЗСУ лише за власним бажанням;
- не мобілізовуватимуть військовозобов’язаних, які пройдуть новий вид служби — базову військову службу, допоки їм не виповниться 25 років;
- члени сімей (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України.
- заброньовані працівники. Але тепер всі вони мають бути на спеціальному обліку;
- люди з інвалідністю, а також ті, хто визнаний ВЛК тимчасово непридатним за станом здоров’я на термін 6-12 місяців. Після цього строку вони знову мають пройти ВЛК;
- наукові та педагогічні працівники навчальних закладів, якщо вони працюють хоча б на 0,75 ставки.
- громадяни, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Але за умови, якщо немає заборгованості зі сплати аліментів;
- жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину віком до 18 років. Але за умови, якщо другий з батьків такої дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі. Також не підлягають мобілізації ті, у кого дитина до 18 років, а один з батьків вже проходить службу.
- жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують важко хвору дитину, або дитину з інвалідністю.
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка має інвалідність I чи II групи;
- усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина, яка до моменту усиновлення була дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років;
- громадяни, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьками. Також допускається догляд за батьком чи матір’ю дружини/чоловіка, якщо останній помер, або не може доглядати за батьками через стан здоров’я.
- опікун особи, визнаної судом недієздатною;
- громадяни, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ групи. Також прописані умови відстрочки для тих, у кого дружина чи чоловік з інвалідністю ІІІ групи.
- жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час АТО, ООС, широкомасштабного вторгнення.
Крім того, не підлягають мобілізації: народні депутати України; судді; керівники міністерств та їхні заступники, керівники державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; дипломатичні службовці; працівники органів військового управління, військових частин Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, апарату Міністерства внутрішніх справ України та експерти установ експертної служби Міністерства внутрішніх справ України; держслужбовці, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України (зокрема, які готують висновки до проєктів нормативно-правових актів, а також виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій тощо.
Залишити відгук