Закарпаття запрошує гостей на унікальний гастрономічний маршрут – Сирний туристичний шлях, протяжністю 100 кілометрів. Маршрут охоплює всю область, пропонуючи знайомство з традиціями сироваріння різних культур, а також можливість скуштувати сири, виготовлені за автентичними та європейськими рецептами.
Про це інформує Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА.
Даний маршрут пропонує познайомитися з бойківською, лемківською, гуцульською та долинянською культурами сироваріння.Дегустацію сирів за угорськими, словацькими та румунськими рецептами.Спостереження за процесом сироваріння та знайомство з технологіями виготовлення.Відвідання високогірних полонин і пасовищ, дегустація щойно виготовлених сирів.
До сирного маршруту Закарпаття включена і «Селиська сироварня», яка є однією з найвідоміших сироварень Карпат та України. Це у селі Нижнє Селище Хустського району. У асортименті сироварні фірмові сири: «Селиський», «Нарцис Карпат» та мякий сир «Хуст» і багато нових сирів за технологіями, розробленими місцевими сироварами.
Неподалік від сироварні знаходиться невелике родинне господарство родини Дель Соль – екоферма «Зелений гай», де виготовляють екологічні козячий сир і надзвичайно смачні м’ясні вироби.
Автентична закарпатська сироварня з власною еко-фермою «Бараново» є і у селі Іза на Хустщині. У її асортименті: кефір з овечого молока, овече масло, твердий сир «Грунь» та м᾿який «Ріка», вурда та бринза виготовлені за авторськими рецептами. І це лише частина оригінальних продуктів, які можна скуштувати відвідавши «Бараново».
Сири рікотта, камамбер, молодий свіжий сир з чорницею, липою, лавандою, гірчицею, кавою, часником, томатами, евкаліптом, чорнилами каракатиці, чорним перцем, та інші пропонує «Перечинська мануфактура» у місті Перечин. А у фермерському господарстві «Ізківське руно» у селі Ізки з молока овець, кіз та корів, виробляють дев᾿ять видів сиру з різними строками витримки. Для дегустації пропонують сири з чаєм, медом та вином.
На сироварні «Турянський двір», що у Тур’ї Поляні, подають шість видів продукції: бринзу, вурду, м’які та тверді сири.
Сироварня «Закарпатське руно» у селі Нижні Ворота славиться м’якими сирами. Тут пригощають копченими, витриманими, міксовими сирами з козячого та овечого молока.
Єдиною в Україні є сироварня, де можна спробувати овечі сири трирічної витримки. Це господарство у селі Біласовиця.
«Весела стайня Csiga-Biga» з селища Великий Березний пропонує козячий сир типу брі та капріно, ковбасні вироби з м’яса свині-мангалиці та чеської кози.
На сироварні ресторанного комплексу «Порядний ґазда», розташованої біля підніжжя замку «Паланок» у місті Мукачево охоче запропонують сири з голубою пліснявою чи м’які сири з часником, паніровані у травах.
Сироварня Свято-Покровського монастиря в селі Ракошино Мукачівського району виробляє і пропонує чотирнадцять видів сирів. Незвичайний з них – сир рікота з горіхами. Це – справжня смакота.
Займаються вівчарством, скотарством, виробництвом сирів, бринзи, вурди, копченостей фермерські господарства у селі Нижня Апша «Благородна коза», «Ростока» та «Микуляниць» у селі Вільхівці, фермерське господарство «Великий Вирхь» у селі Пилипець та господарство «Банський» в урочищі «Банське», села Луг Рахівського району.
У рамках туру є і дегустація сиру з буйволячого молока. Відроджувати популяції буйволів у Закарпатті взялися одразу у кількох господарствах Закарпаття. З буйволячого молока виготовляють: сир закарпатский кляганий, сир панір на лимонному фреші, згущене молоко, сметану, бринзу, масло.
На фермі «Карпатський буйвіл» утримують майже 70 особин, там же – невеликий цех, де з молока виготовляють еко-продукти, зокрема і справжню буйволячу моцарелу.
Дегустацію молочних виробів із буйволячого молока, дієтичного мяса, різноманітних домашніх настоянок запрошує туристів фермерське господарство «Райський куточок» у селі Горінчово Хустського району. Тут утримуються різні тварини, в тому числі дикі та екзотичні: буйволи, олені, африканські страуси, павліни, декоративні качки, кури, фазани — золотисті, румунські і мисливські; куропатки, коні та косулі. А у селі Стеблівка можна відвідати ферму буйволів німця Мішеля. Працювати на фермі приїжджають волонтери із усього світу, а деякі затримуються тут і на півроку.
Біле золото Карпат – бринза. Бриндзя, як її називають рахівчани, – особливий продукт. Технологія його виробництва отримала визнання не тільки в Україні та за її межами. У 2019 році відома «Гуцульська овеча бриндзя» стала першим українським продуктом, який відповідає всім вимогам країн Європейського Союзу та віднесений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
Щодо фестивалів, присвячених сиру у Закарпатті, користується популярністю фестивалі «Рахівська Бринза», що відбувається восени та «Гуцульська Бринза» – навесні, які проходять у місті Рахів.
Мандрівникам також сподабається сироварня на полонині Менчіл (1200 м над рівнем моря).
Еко-ферма Розенталь – Кваси, куди ви можете завітати на екскурсію і сировар ознайомить з таємницями виготовлення сиру Емменталь, який виготовляли тут ще сто років тому. Тут є можливість скуштувати та придбати, як і молодий сир Прімо Сале так і Менчіл витриманий до року.
Залишити відгук