Економія електроенергії: прості правила та екологічні звички

Електроенергія

Після російських ударів по енергетичних об’єктах ситуація в Україні залишається непростою. Від атак страждають теплові та гідроелектростанції. Їх головна роль в енергосистемі – можливість швидко збільшувати виробництво електроенергії вранці та ввечері, коли споживання стрімко зростає. Сьогодні деякі з них не можуть це робити через руйнування, яких завдала російська армія. 

Наша енергосистема може ефективно працювати тільки якщо в ній витримується баланс між споживанням та виробництвом. І наразі, для того, щоб зберегти рівновагу, маємо попрацювати над розумним та зваженим споживанням.

Після ракетних ударів по енергетичній структурі в соціальних мережах стали ширитися челенджі #прикрути та #літобезкондиціонера. Енергетики наголошують, що особливо велика потреба в зменшенні споживання є у вечірні години максимального попиту з 19:00 до 22:00. В той же час, експерти наголошують на тому, що неможливо економити електроенергію без «дозволу», адже вона генерується і її потрібно використовувати. Миттєвий перерозподіл на інші потреби є складним. Тому краще йти шляхом ощадливого використання.

Як краще економити, аби не перевантажувати, і використовувати в міру? Ужгород24 зібрав загальні поради як від українських спеціалістів, так від європейських. Адже економія електроенергії в багатьох європейських країнах є частиною стилю життя.

Отже, для того, щоб економити електроенергію та не обмежувати своє здоров’я (адже влітку для деяких людей кондиціонер – не розкіш, а спосіб нормального існування), необхідно системно ввести в життя такі звички:

  1. Виключати світло. І дійсно, ми ніби всі знаємо, що це перша заповідь економії, але іноді забуваємо, дозволяємо світлу горіти в кімнаті під час відсутності в цей момент там людей тощо. В даному випадку необхідно ввести чітке правило життя – виходячи з приміщення (навіть просто з кімнати в квартирі) – гасимо світло.
  2. Мити вікна, протирати плафони. І не раз на рік перед Великодніми святами. Мити регулярно, адже пил та бруд не лише шкідливий, неприємний та неприйнятний, а ще й може суттєво з’їдати світло у вашому житті.
  3. Повністю вимикати побутову техніку. Електрочайник, телевізор, мікрохвильова піч, зарядки – всі ці прибори, навіть якщо ви не користуєтесь, але лишаєте включеними в мережу, «їдять» електроенергію. Тому по можливості маємо виключати все, чим не користуємось.
  4. За відсутності вдома людей, зашторені вікна вдень не дадуть нагрітися приміщенню та збережуть від спеки. А отже й менше роботи для кондиціонера.

В доповнення до цих «рецептів» побутового енергозбереження редакція Ужгород24 пропонує поради від європейців:

  1. Замініть лампи розжарювання чи галогенні лампи на світлодіодні (LED). Вони споживають до 90% менше електроенергії. Не забувайте вимикати світло, коли воно вже буде Вам не потрібне.
  2. На кухні є багато можливостей для економії: мультиварки та пароварки замість кількох каструль, маленька конфорка замість великої, мікрохвильова піч і тостер замість духовки, скороварки та повільноварки (Slow Cooker/Schongarer) замість звичайних каструль, конвекція замість верхнього та нижнього нагріву. Це і є ЕКО-рішення для приготування їжі.
  3. Щоб заощадити якомога більше електроенергії, регулярно очищайте чайник від накипу, щоб видалити вапняний наліт.
  4. Переконайтеся, що у Вашому холодильнику встановлена правильна температура: близько 7 градусів у середньому відділенні є оптимальною, морозильна камера повинна бути встановлена на мінус 18 градусів. Багато продуктів не потрібно зберігати в холодильнику. Наприклад, не потрібно тримати у холоді цибулю, помідори та хліб, а шоколаду це навіть може зашкодити.
  5. Ноутбуки зазвичай споживають набагато менше електроенергії, ніж стаціонарні комп’ютери. Планшет потребує ще менше енергії.
  6. Використовуйте енергозберігаючий або сплячий режими на Вашому комп’ютері — особливо якщо ви часто залишаєте робоче місце.
  7. Вимикайте непотрібні функції та програми на комп’ютері та смартфоні.
  8. Не залишайте дверцята холодильника та морозильної камери відкритими надто довго і якомога швидше закривайте їх знову.
  9. Дайте стравам повністю охолонути, перш ніж класти їх в холодильник.
  10. Заморожені продукти можна розморозити на ніч у холодильнику. Це зменшує навантаження на прилад, оскільки температура заморожених продуктів нижча.
  11. Завжди варіть і смажте накриваючи кришкою. Це економить час та електроенергію.
  12. Для більшості страв, таких як запіканки, напівфабрикати, піца або торти, можна обійтися без попереднього розігріву, а також варто вимикати духовку на кілька хвилин раніше.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*