Епідемія куріння серед підлітків: кожен третій 17-річний вже може бути залежним від нікотину

Фото з відкритих джерел

В Україні стрімко зростає кількість підлітків, які регулярно курять. За даними дослідження Health Behaviour in School-Aged Children (HBSC) за 2022–2023 роки, 17% дітей віком 11–17 років мають досвід куріння звичайних сигарет, а 20% – вживали електронні сигарети.

Про це повідомляє платформа Життя. Щонайменше кожен третій 17-річний може вже мати залежність від нікотину.

Статистика виглядає тривожно:

  • 9% підлітків регулярно курять сигарети;
  • 4% — роблять це щодня;
  • 22% 17-річних вже є курцями сигарет;
  • 30% у цьому віці — вживають електронні сигарети;
  • електронні сигарети вживають і хлопці, і дівчата майже однаково (12–13%).

Ці дані свідчать про реальну епідемію серед молоді, яка становить серйозну загрозу для їхнього фізичного та психічного здоров’я.

Куріння в підлітковому віці може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям уже в короткостроковій перспективі:

  • задишка, мокротиння, підвищений пульс;
  • ранні ознаки хвороб серця та інсульту;
  • погане загальне самопочуття;
  • часті звернення до лікарів через емоційні та психологічні проблеми.

Нікотин — це наркотична речовина, що викликає залежність та визнана хворобою за класифікатором ВООЗ. Він особливо шкодить розвитку мозку та нервової системи дітей.

Тютюнові компанії цілеспрямовано орієнтують свою рекламу на підлітків. Створюють оманливі продукти (айкоси, снюси, вейпи), використовують смаки (фрукти, ментол, солодощі), оформлюють яскраву упаковку, рекламують у соцмережах, через зірок, блогерів, вдаються до спонсорства і співпраці з молодіжними брендами.

За даними ВООЗ, лише 3% дорослих українців користуються електронними сигаретами, тоді як серед 15–17-річних — це вже до 30%.

Аби подолати епідемію вживання тютюнових та нікотинових виробів серед дітей, перш за все необхідно створити такі умови, за яких діти не матимуть стимулів до початку куріння – тобто заборонити тютюновим компаніям просувати вбивчі товари. З такою метою у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт №12091, який передбачає ліквідацію маркетингових преференцій для тютюнових виробів для нагрівання та е-сигарет та заборону викладки тютюнових та нікотинових виробів у місцях торгівлі.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*