Китай та Індія починають критикувати російське вторгнення в Україну 

Фото: www.washingtonpost.com

Донедавна Китай відкрито підтримував Росію, а Індія уникала публічної критики російського вторгнення в Україну

Президент РФ Володимир Путін у вересні зустрівся віч-на-віч із Сі Цзіньпіном і Нарендрою Моді під час участі трьох світових лідерів у саміті Шанхайської організації співробітництва. Путін вперше публічно визнав, що Китає має «питання та занепокоєння» щодо війни в Україні. Крім того, Моді нагадав Путіну, що зараз – «не епоха війни». Про це йдеться в аналітичній публікації Рохана Мухерджі, доцента кафедри міжнародних відносин Лондонської школи економіки та політичних наук на сторінках The Washington Post

Ці події заслуговують на увагу. Донедавна Китай відкрито підтримував Росію, а Індія уникала публічної критики російського вторгнення в Україну. Під час саміту Моді підтвердив історичну важливість індійсько-російських відносин. Міністерство закордонних справ Китаю оприлюднило заяву, в якій назвало китайсько-російські відносини «стабільними, як гори». Обидві країни продовжують купувати російські товари у великих кількостях та навіть приєдналися до військових навчань у Росії.

Чому Китай та Індія так не хочуть приборкати Москву? Хоча їхня залежність від Росії у сфері оборони та енергетичних ресурсів є важливими факторами, мої дослідження свідчать, що статус також відіграє важливу роль у їхній політиці. Індія та Китай поділяють невдоволення Росії своїм статусом другого рівня в міжнародному порядку під керівництвом США. Це змушує обидві країни ймовірно й надалі бути толерантними до амбіцій Москви.

Не захищати міжнародний порядок – ризиковано
Може видатись, що безпека та економічні чинники керують політикою Пекіна та Нью-Делі. Але війна Росії в Україні підірвала економіки Китаю та Індії. Конфлікт вплинув на постачання продовольства та енергії в усьому світі, підвищивши ціни на нафту та інші товари для Індії та Китаю. Фінансувати воюючу країну зі зростаючими економічними проблемами ризиковано — наприклад, розпад Росії також зашкодить країнам-партнерам.

Вторгнення Росії також ставить під загрозу міжнародний порядок, порушуючи усталені правила та норми, які регулюють відносини між країнами. Дії Москви кинули виклик основоположним міжнародним принципам, таким як суверенітет, територіальна цілісність і самовизначення. Росія також оголосила про свій намір вийти зі Світової організації торгівлі та Всесвітньої організації охорони здоров’я, установ, які є основою міжнародного порядку. У цьому світлі дивно, що Китай та Індія підтримають зусилля Путіна підірвати той самий порядок, який сприяв їхньому зростанню.

Зростаючі держави не підтримують винятковий міжнародний порядок
Проте, історія свідчить, що такі зростаючі держави, як Китай та Індія, не просто цінують економічні та безпекові цілі. Вони також цінують їх визнання як видатних країн із високим статусом у міжнародній політиці. У моїй нещодавній книзі я показую, що цей статус обумовлений визнанням рівноправних великих держав, які керують міжнародним порядком.

Коли ключові інституції міжнародного порядку визнають рівність країни, що розвивається, — як правило, залучаючи нових претендентів на глобальні лідерські позиції, — вони, швидше за все, підтримають порядок, навіть дорогою для себе ціною. Коли цей порядок натомість виключає ці країни, вони вимагатимуть більшого представництва в управлінні глобальними проблемами та будуть менш готові до співпраці. Якщо ці вимоги відхилено або відкладено на невизначений термін, вони можуть розчаруватися та оскаржити такий порядок.

Сполучені Штати колись були в такому становищі у ХІХ столітті. Спочатку вони співпрацювали з переважно інклюзивним міжнародним порядком. Після того, як після 1815 року клуб європейських великих держав прийшов до влади, то США намагалися — безуспішно — трансформувати міжнародне право як спосіб приєднатися до клубу. Відчуваючи себе несправедливо виключеними, США зрештою оскаржили цей порядок. У 1856 році, коли Великобританія і Франція запровадили нові правила, що забороняють використання приватних суден у морських війнах, США категорично виступили проти цих зусиль і відмовилися співпрацювати. У той час приватні судна були єдиним джерелом рівності США з військово-морськими державами Європи.

Китай та Індія вважають нинішній міжнародний порядок винятковим
Сьогодні Китай та Індія шукають можливості для лідерства в глобальному порядку, де домінують США та їхні союзники. Нью-Делі, наприклад, прагне отримати постійне місце в Раді Безпеки ООН. У 2020 році міністр закордонних справ Індії заявив, що його країна заслуговує на «належне визнання» за внесок у світовий порядок, і закликав до «реформованої багатосторонності».

Пекін, який уже є постійним членом Ради Безпеки ООН, прагне більшого представництва в міжнародних фінансових установах, таких як Світовий банк, Міжнародний валютний фонд та Азіатський банк розвитку, чиї вищі керівні посади займають виключно громадяни Америки, Європи та Японії відповідно. Дійсно, вчені виявили, що з 1971 року, коли Китай приєднався до Організації Об’єднаних Націй, вищі керівні посади в системі ООН обіймали переважно громадяни США, Франції, Великобританії, Японії та Канади, при цьому Китай, Індія та Росія є аутсайдерами.

Китай, який розчарований тим, що ці інституції повільно змінюються в цьому аспекті, заснував Азіатський банк інфраструктурних інвестицій у 2014 році. Коли США тиснули на інші країни, щоб вони бойкотували цю інституцію, віце-міністр торгівлі Китаю порівняв міжнародний порядок з баскетбольною грою, у якій «США хочуть встановити тривалість гри, розмір майданчика, висоту кошика та все інше на свій розсуд».

Китай, Індія та Росія віддають перевагу «багатополярному» міжнародному порядку
Поки міжнародний порядок продовжує виключати Китай та Індію з клубу великих держав, у цих націй мало стимулів захищати правила та інститути, які вони не створювали і до яких вони не відчувають себе причетними. З моменту закінчення холодної війни, Китай та Індія приєдналися до Росії, постійно заявляючи про свої симпатії до «багатополярного світового порядку», який надав би їм більше впливу у глобальних справах.

У той же час існують обмеження щодо того, наскільки далеко зайдуть Китай та Індія. Нещодавній саміт Шанхайської організації співробітництва свідчить, що Росія може штовхати своїх друзів занадто далеко, і вони починають відступати. Потреба захистити власні довгострокові інтереси та успішно трансформувати — але не зруйнувати — міжнародний порядок, можливо, тепер спонукає обидві країни стримувати Москву.

Історія свідчить, що зростаючі держави не чекають нескінченно довго свого місця під сонцем. Без деякого задоволення своїх прагнень до статусу, Китай та Індія, швидше за все, залишаться скептичними щодо зусиль Заходу захистити міжнародний порядок від російських ексцесів.

Нагадуємо, Ужгород24 писав, що Китай закликає своїх громадян залишити Україну – ЗМІ

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*