
10 травня 2025 року українське науково-дослідне судно «Ноосфера» завершило свій четвертий антарктичний сезон, повернувшись до порту Кейптауна (ПАР).
Цей сезон став рекордним за кількістю рейсів, обсягом наукової роботи та рівнем міжнародної співпраці.
За майже п’ять місяців криголам здійснив п’ять рейсів до Антарктики, перетнувши протоку Дрейка десять разів і пройшовши понад 20 тисяч морських миль (понад 37 тисяч кілометрів) — це майже дорівнює довжині екватора Землі.
Протягом сезону «Ноосфера»:
- забезпечила перезміну 29-ї та 30-ї Українських антарктичних експедицій;
- виконала рейси в інтересах антарктичних програм Польщі, США, Іспанії та Чехії, що надало додаткові ресурси й логістичні можливості українській антарктичній місії;
- провела наукові дослідження в межах міжнародного проєкту OCEAN:ICE, зокрема вперше запустивши шість аргобуїв для моніторингу Південного океану та здійснивши радіозондування атмосфери одночасно зі станції «Академік Вернадський» і борту судна.
«Пишаємося, що навіть в умовах війни Україна залишається частиною глобальної науки й продовжує дослідження в Антарктиці. Завдяки міжнародним колабораціям ми відкрили нові напрями роботи», — підкреслив директор НАНЦ Євген Дикий.
Через вторгнення Росії судно наразі не може повернутися до порту приписки в Одесі та залишається у Кейптауні.
Керували «Ноосферою» два українські капітани з Одеської області — Павло Панасюк, який здійснює антарктичні рейси з 2022 року, та Андрій Старіш, для якого це був дебютний сезон у статусі капітана.





Залишити відгук