В Україні вже понад два роки функціонує програма розширеного неонатального скринінгу, яка допомагає вчасно виявляти та лікувати спадкові захворювання у новонароджених.
Про це інформує МОЗ України.
Скринінг на 21 захворювання проводиться у перші 48–72 години після народження дитини. Завдяки ранній діагностиці та лікуванню вдається значно полегшити перебіг хвороб або навіть уникнути їхніх симптомів.
Досягнення програми:
- З жовтня 2022 року програма діяла у 12 регіонах України завдяки лабораторіям у Києві та Львові.
- З квітня 2023 року нові центри у Харкові та Кривому Розі дозволили охопити більшість регіонів країни (окрім тимчасово окупованих територій).
- За два роки проведено понад 350 тисяч досліджень, зокрема:
- Львівський центр – понад 127 тисяч.
- Київський центр – понад 115 тисяч.
- Харківський центр – понад 49 тисяч.
- Кривий Ріг – понад 62 тисячі.
У жовтні 2023 року на базі Львівського регіонального центру відкрили лабораторію секвенування нового покоління (NGS). Це дає можливість проводити складні генетичні аналізи екзому, виявляючи мутації в тисячах генів, зокрема рідкісні генетичні варіації.
Виявлено 515 випадків орфанних захворювань, з яких 51 – спінальна м’язова атрофія (СМА). Завдяки ранній діагностиці лікування СМА починається ще до появи симптомів.
Розширений неонатальний скринінг продовжує рятувати життя та працює на створення здорового майбутнього українських дітей. Програма є важливим кроком у розвитку медичних послуг і турботи про здоров’я найменших громадян України.
Залишити відгук