В Ужгороді ТЦК незаконно мобілізували 19-річного студента

Фото: freepik

Щоб добитися справедливості, довелося чекати 1,5 роки, за цей час Володимир став кулеметником на війні та у 21 рік вже має посвідчення учасника бойових дій

Про справу 19-річного студента з Харкова повідомляє Гельсінська спілка з прав людини.

19-річний Дядюх Володимир навчався на денній формі в одному з харківських університетів. До початку повномасштабного вторгнення хлопець активно включався у розвиток свого навчального закладу та входив до органів студентського самоврядування. 

Коли росіяни почали масовано обстрілювати Харків, у березні 2022 року, Володимир евакуював з Харкова до Ужгорода свою маму. На вокзалі хлопця зустріли представники поліції та ТЦК, які супроводили його до військкомату. Дорогою Володимир розповів їм про те, що він навчається в університеті на денній формі та показав свій студентський квиток.

ТЦК та СП вніс Володимира до списку військовозобов’язаних, який пізніше направили до військової частини. Командир військової частини, своєю чергою, зарахував Володимира до особового складу. За його наказом — Володимира призначили кулеметником.

Хлопець звернувся за юридичною допомогою до громадської приймальні УГСПЛ у Чугуєві. Щоб допомогти хлопцю, юристи мали оскаржити в суді наказ, а також довести, що мобілізація була незаконною. 

«Йому спочатку в ТЦК сказали, що він може надати військовій частині документи, які підтверджують його статус студента, й що після цього його звільнять. Володимира ж мобілізували за один день і формально навіть документів про проходження військово-лікарської комісії не надали. Але такої підстави для звільнення з військової частини, як навчання, немає. Тобто йому одразу сказали неправду»

розповідає адвокат.

З Ужгородського РТЦК через постійні відмови юристам було важко отримати потрібні документи. До суду довелося звертатися з мінімальним набором документів. Ба більше, серед документів було підтвердження, що справа Володимира відсутня в Ужгородському РТЦК. Він навчався в Харкові і його справа з усіма документами була там. Навчальні заклади зазвичай проводять звірку з центром комплектування, надаючи підтвердження, що конкретна особа призивного віку там дійсно навчається.

Суд затягнувся на півтора роки. Серед відповідачів справи були і Ужгородський РТЦК, і військова частина, до якої призвали Володимира. За весь час відбулося шість засідань. 

«Затримка виникла зокрема через те, що на деякі засідання не з’являлися представники ТЦК, на деякі — військової частини. Також вони затягували з наданням потрібних документів»

пояснює Роман Лихачов.

Декілька місяців справа розглядалася у суді першої інстанції. Відповідачі не погодилися з рішенням суду, тож подали на апеляцію. Тільки після розгляду скарги в апеляційному суді, винесли остаточне рішення і Володимира звільнили.

До свого звільнення Володимир прослужив півтора року, він воював кулеметником. За цей час хлопця відрахували з навчального закладу. Дядюх не міг приділяти час навчанню, знаходячись на фронті.

У вересні 2023 року Дядюха виключили зі списків особового складу та звільнили зі служби за рішенням суду. Суд задовольнив позов частково та постановив виплатити компенсацію у розмірі 50 тисяч гривень. 

«Важливо, щоб такі дії були покарані. Компенсація в 50 тисяч чи в 500 тисяч — не принципово. Головне питання не в штрафах, а в справедливості. Хлопець в 19 років опинився на фронті, його мати залишилася одна в цій ситуації, без жодної підтримки. Володимир був позбавлений можливості навчатися», — наголошує Роман Лихачов.

Зараз Володимир повертається до цивільного життя, планує поновитися в університеті і закінчити навчання. У 21 рік Дядюх має посвідчення учасника бойових дій.

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*