«Краще вас зупиню я, ніж хвороба»: Рімма Конар про профілактику жіночого здоров’я

Лікар мамолог-онколог, кандидат медичних наук Рімма Конар розповіла про жіноче здоров’я, стрес та його вплив на якість життя, а також важливість проведення профілактичних оглядів

У вирі сьогоднішніх подій багато жінок відклали на верхню поличку життя турботу про себе, своє здоров’я. Як пройти стресові ситуації без втрат та віднайти гармонію із своїми жіночими гормонами знає відома ужгородська лікарка Рімма Конар, яка поділилася порадами та своїм досвідом з редакцією Ужгород24.

Стрес і жіноче здоров’я – як вони взаємопов’язані?

Пов’язані абсолютно напряму, бо від стресу взагалі дуже багато захворювань, і жіночий організм є дуже чутливим до стресових факторів. Ми знаємо, що в організмі є так звані “стресові” гормони, наприклад, той самий жіночий гормон пролактин. Тому ми маємо піклуватися про себе, вміти керувати стресовими факторами. Звичайно, різні ситуації в житті жінки були і будуть, але ми маємо навчитися працювати з ними, щоб це не було шкідливим для здоров’я.

Чи можна сказати, що профілактика жіночого здоров’я здатна врятувати життя?

Здоров’я – це вибір кожного, тому лікар не може впливати на те, чи буде пацієнт виконувати всі рекомендації. На моїй практиці є випадки, коли людина починає змінювати свій спосіб життя тільки тоді, коли вже пізно. Я маю на увазі, що якась страшна хвороба повністю змінює людську свідомість. Мені хочеться, щоб люди займалися профілактикою, ніж потім лікували страшні хвороби.

Чи збільшилася статистика онкологічних захворювань у військовий період?

За останні 5-6 років в Україні вона майже однакова. Але я впевнена, що стрес підніме кількість захворювань на рак грудної залози. Було одне дослідження у Балтійських країнах, де після  війни у вісім разів збільшилася кількість хворих на РГЗ. У мене була пацієнтка з Харкова, яка звернулася  до мене у квітні місяці, вона була впевнена, що ще місяць тому пухлини у неї не було. Тобто через стресову ситуацію – війну, виникло це захворювання.

Як часто жінка має до вас приходити?

Якщо це здорова жінка, без скарг на грудні залози, то достатньо раз у році. Якщо є певні доброякісні утворення, то це може бути раз на пів року. Може бути й раз у три місяці, залежно від окремого випадку та рекомендацій лікаря.

Окрім щорічного обстеження в мамолога, яких ще лікарів обов’язково має відвідувати жінка?

Якщо брати з 18 років – це гінеколог, загальний аналіз крові, сечі, флюрографія раз у два роки. Терапевт або сімейний лікар направить вас на додаткові обстеження. Після 40 років – це мамографія, у деяких випадках і колоноскопія, багато залежить від факторів ризику спадкових захворювань.

У своїй роботі ви поєднуєте лікарську діяльність з цілковито гармонійним співвідношенням жінки до життя – це режим, харчування, хобі тощо. Чи є у планах розширити свою діяльність на інші напрямки у мамологічному кабінеті  «Ранок»?

Ідей є і було багато з самого початку створення мого кабінету. Враховуючи сьогоднішню ситуацію, наразі ми їх не реалізовуємо, однак плани є. Але я рада, що у нашому місті є багато колег, з якими я можу співпрацювати, бо не вважаю їх конкурентами, навпаки, ми доповнюємо один одного. Тому, коли пацієнти мене запитують, до кого їм звернутися, я завжди кажу, що в Ужгороді багато досвідчених лікарів гінекологів. Також важливим є психологічний стан пацієнта і гігієна психіки дуже важлива, що я можу рекомендувати своїм пацієнтам для комплексного вирішення питань.  Ще є важливою робота з ендокринологами, бо моя спеціальність дуже пов’язана з гармонією жіночих гормонів; з хірургами, пластичними хірургами. Я дуже тішуся, що ми поважаємо точку зору один одного і дякую колегам за довіру.

Ваша професія є досить емоційно-складною, як Ви підтримуєте свій стан після робочого дня?

Для мене важливим є поділ робочого часу з особистим. На роботі я повністю присвячую себе пацієнту, його проблемі й стараюся не займатися особистими справами. Після закінчення робочого дня присвячую час тільки собі, власному хобі та своїй родині – це для мене і є набуття ресурсного стану.

Окрім лікарської діяльності Ви займаєтеся творчістю. Розкажіть про творчу сторону свого життя.

Творчість у мене поза робочим часом. Можуть бути хвилини натхнення або пізно ввечері, або вранці, коли у домі повна тиша, або ж на вихідних. Мені дуже подобається писати картини (маслом, аквареллю, акрилом), і вже були дві виставки. Нещодавно закінчилася виставка у Венеції, де збиралися кошти на лікарські засоби. Також я пишу вірші, почала це робити з початком війни, ці події спонукали мене до написання віршів. Я намагаюся відчувати ті імпульси, які надходять ззовні, а початок написання віршів – це свого роду перетворення негативної енергії у творчість.

Які ритуали краси та догляду Ви проводите щодня?

Мій спосіб та режим життя відповідає тим порадам та настановам, які я даю своїм пацієнтам, по-іншому я не можу робити, бо це буде не чесно. Я прокидаюся зазвичай о 05:20, а лягаю спати о 22:30. З самого ранку я випиваю стакан води, п’ю каву з цільнозерновим печивом, займаюся йогою, приймаю контрастний душ і обов’язково корисно снідаю. Для мене сніданок – це найголовніша страва дня, до нього входять овочеві смузі, цільнозернові продукти, білкова їжа, може бути корисний десерт. Обід у мене проходить по правилу здорової тарілки. Загалом, я схиляюся до здорового харчування та стилю життя.

Які рекомендації можете дати жінкам стосовно підтримки свого здоров’я?

Власне цьому я б і хотіла присвятити свій виступ на благодійному вечорі «ПАНІ», який відбудеться 7 березня в Ужгороді. Хочу запросити жінок, бо вважаю, що це важливо для кожної, це такий собі вклад у ваше здоров’я. Інформація, яку я надаватиму, не тільки здобута моїм досвідом, але й досвідом моїх вчителів, тому я маю на меті передавати її іншим. Сьогодні я можу сказати тільки те, що для збереження свого здоров’я потрібно навчитися жити налагоджено з біоритмами землі. Коли ви будете прагнути до цього, тоді й гормональний фон буде у нормі, буде можливість керувати стресовими ситуаціями. Насправді, у плані здоров’я залучено багато факторів, тому я дуже рада що до благодійного вечора «ПАНІ» залучили психолога (Марію Афіян), спеціаліста з тайм-менеджменту та кар’єрного розвитку (Тетяну Бутурлакіну) та інших. Пам’ятайте, що успішність – це гармонія з собою.

Читайте на Ужгород24:

«Я дала собі присягу відновлювати людей»: Марія Афіян про складні часи та віру

«Я маю бути сильною»: історія родини з Ужгорода, яку роз’єднала війна

Будьте першим, поділіться враженням про публікацію.

Залишити відгук

Вашу email адресу не буде опубліковано.


*